Blog

Jak otrzymać większe odszkodowanie z OC?

8 lutego, 2023
Jak otrzymać większe odszkodowanie z OC?

Po wypadku lub kolizji nie zawsze łatwo jest otrzymać pełne odszkodowanie z OC, które powinno pokryć wszelkie koszty związane z likwidacją szkody. Firmy ubezpieczeniowe znane są z tego, że robią wszystko, aby wypłacić poszkodowanym jak najmniej pieniędzy, ale znajomość swoich praw i szybkie działanie może być kluczem do uzyskania większego odszkodowania. Sprawdź nasz artykuł, a dowiesz się, co zrobić, by uzyskać satysfakcjonującą rekompensatę.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Każdy właściciel samochodu w Polsce musi zgodnie z prawem wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku kolizji lub wypadku drogowego polisa ta zapewnia rekompensatę pieniężną za poniesione straty zarówno materialne, jak i osobowe. Poszkodowany ma prawo do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy, jednak kwoty te często są niższe niż powinny ze względu na systematyczną dewaluację roszczeń przez ubezpieczycieli w procesie likwidacji szkód.

Co obejmuje odszkodowanie OC?

W wypadku komunikacyjnym może dojść do szkód materialnych i niematerialnych. Osoba poszkodowana może starać się z OC sprawcy o odszkodowanie za: zniszczony samochód, holowanie auta po wypadku, wypożyczenie samochodu zastępczego, zwrot poniesionych kosztów leczenia i zabiegów rehabilitacyjnych, zwrot utraconych korzyści, zadośćuczynienie za ból i cierpienie psychiczne.

Dlaczego odszkodowania OC są notorycznie zaniżane?

Według statystyk firmy ubezpieczeniowe zaniżają nawet 7 świadczeń na 10. Dzieje się tak dlatego, że w wycenie biorą pod uwagę najtańsze części zamienne lub zaniżają godzinowy koszt naprawy, aby ponieść jak najmniej strat.

Co zrobić, by otrzymać większe odszkodowanie?

  1. Przede wszystkim sprawdź, czy posiadasz komplet dokumentów związanych z wypadkiem, tj. raporty policyjne, zeznania świadków, rachunki medyczne, rachunki za leki, zdjęcia itd. Pamiętaj o tym, że im więcej dowodów w sprawie posiadasz, tym większa będzie szansa na otrzymanie satysfakcjonującego odszkodowania.
  2. Nie działaj sam! Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może działać na Twoją niekorzyść. Warto zatrudnić profesjonalnego prawnika, który prowadził już sprawy związane z uzyskiwaniem odszkodowań i wie, jak negocjować z towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz wywalczyć dla Ciebie jak największą rekompensatę za doznane krzywdy.
  3. Nie akceptuj pierwszej oferty od firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele będą próbowali obniżyć Twoją pierwszą ofertę, wierząc, że ją zaakceptujesz. Zawsze jednak należy złożyć kontrofertę i spróbować wynegocjować wyższą kwotę.
  4. Przygotuj się na pójście do sądu. Jeśli firma ubezpieczeniowa nie chce dać Ci sprawiedliwego odszkodowania, być może będziesz musiał udać się do sądu. Tutaj dobry prawnik może naprawdę pomóc, ponieważ wie, jak skutecznie przedstawić sprawę w sądzie.

Problem dotyczy Ciebie? Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie z OC? Skontaktuj się z Kancelarią Adwokacką Adwokat Weroniki Gładysz-Antoszek!

O kancelarii
Dane kontaktowe